Jakie rośliny zawierają kannabinoidy?

przez

Jakie rośliny zawierają kannabinoidy?

Czym są kannabinoidy?

Kannabinoidy są grupą substancji aktywnych. Zwarte są one w konopiach. Odpowiedzialne są za szereg właściwości leczniczych, którymi może się pochwalić ta roślina. Substancje te działają, ponieważ łączą się z receptorami układu endonakannabinoidowego. Receptory te znajdują się zarówno w organizmach ludzi jak i zwierząt.

Kannabinoidy nie tylko w marihuanie?

Konopie przez wielu postrzegane są jako jedyna roślina bogata w kannabinoidy. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje bowiem szereg innych roślin, które również je zawierają.

Jeżówka

Jest to popularna roślina, która często rośnie w przydomowych ogródkach babć. Posiada ona bardzo wiele daleko idących zastosować leczniczych. Stosuje się ją by zwalczać przeziębienia, objawy lęku, zmęczenie, zapalenie stawów, migreny oraz inne typy schorzeń. Jak widać, jeżówka posiada podobny profil działania do konopi indyjskich.

Akmelia

Z tej rośliny, rosnącej w Amazonii tworzy się silny żel, który służy do usuwania silnego bólu. Badania nad tego typu roślinnym żelem przeprowadzał Cambridge University. Wykazały one, że działanie tej rośliny odpowiada za skuteczne blokowanie receptorów bólu na zakończeniach nerwowych. Związki, które są bardzo podobne do kannabinoidów, działają na receptor pod nazwą CB2. Powoduje to, że kwiat, który wygląda nieco dziwnie, staje się niezwykle potężnym środkiem przeciwbólowym. Jest tak potężny, że postrzega się go obecnie jako nową alternatywę dla leków stomatologicznych, które przepisuje się na bolesne dolegliwości.